تبلیغات
دریافت کد ابزار آنلاین
گروه مترجمین ایران زمین

ابزار رایگان وبلاگ

خونه ی غرور - نیم نفسی برای دریاچه ارومیه
ARASH001
اللهم صل علی محمّد و آل محمّد

به سلامتی کسی که تو خیالمونه ولی بیخیالمونه

ان شاء الله ارائه نظر فراموش نشود

خبرها از ورود یک میلیارد و 800 میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه در 2 ماه گذشته حکایت دارد. این نیم نفسی برای دریاچه ای است که به علت بی توجهی ها و بی برنامگی ها ، به حال زار افتاده است.

خبر ورود این مقدار آب به دریاچه ارومیه را که بسیاری از ایرانی ها زیبایی های آن را تا همین دو سه سال پیش هم می دیدند ، مدیر کل محیط زیست آذربایجان غربی داد. وی در این باره افزود: این حجم ورودی ، از مجموع مقدار ورودی پارسال آب به دریاچه ارومیه ، 50 درصد بیشتر است.

 

عباس نژاد گفت: مقدار یک و هشت دهم میلیاردی آب ورودی به دریاچه در دو ماه گذشته ، از محل آورد رودخانه های استان به مخزن دریاچه صورت گرفته است. این در حالی است که در سال آبی 86 - 87 ، این مقدار ، 280 میلیون متر مکعب بوده است.

 

وی اجرای طرح هایی همچون اصلاح الگوی کشت ، توسعه طرح های نوین آبیاری ، لایروبی رودخانه ها و استفاده بهینه از منابع آب را از عمده علل افزایش مقدار آب ورودی به دریاچه ارومیه دانست.

 

مدیر کل محیط زیست آذربایجان غربی همچنین گفت: به زودی از محل ذخیره پشت سدهای استان ، 200 میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه سرازیر می شود و این مقدار ، از محل صرفه جویی آب های آذربایجان غربی سرازیر می شود.

 

البته در این آمار و ارقام ، به علت ریشه ای روند خشک شدن دریاچه ارومیه اشاره ای نشده که ساخت بی برنامه سدها بر مسیر رودخانه های بالادستی دریاچه ، مهم ترین علت آن است. ساخت بزرگراه میان گذر دریاچه نیز زیست بوم آن را به هم زده است ، ضمن اینکه اکنون بخش زیادی از آن ، دیگر از میان آب نمی گذرد و بستر خشک دریاچه ، آن را احاطه کرده است!

 

دریاچه ارومیه ، افزون بر اینکه تا همین چند سال پیش ، زیبایی های دیداری داشت ، از نظر زیست محیطی ، جذب گردشگر پزشکی به علت داشتن خواص درمانی و همچنین امکان پرورش غذای میگو ، جایگاه بی نظیری داشت که با چنانچه برنامه های اصلاحی و محافظتی آن ، به درستی و به موقع اجرا شود ، شاید به شکوه گذشته اش بازگردد.
موضوعات مرتبط: خبری ,
آخرین مطالب
   


 
 
محبوب کن - فیس نما ">